top of page

MASAŻ LECZNICZY

Masaż jest jedną z najstarszych sztuk medycznych. Pierwsze wzmianki pochodzą już z papirusów egipskich, zaś dokładny opis masażu znajduje się w chińskiej księdze Kung-Fu (3000 r. p.n.e.).W Grecji, jak i w starożytnym Rzymie był to popularny zabieg zarówno o znaczeniu leczniczym, jak i również przyspieszający regenerację po wysiłku fizycznym. 
Pierwsze badania nad fizjologią masażu przeprowadził w XVI w. francuski lekarz Ambroży Paré, w których to określił jego wpływ na poszczególne układy naszego organizmu. Od tego czasu znaczenie masażu w naukach medycznych systematycznie rosło, aż do całkowitego zrównania go z innymi dyscyplinami wiedzy lekarskiej.

 

W czasie rozwoju stosowania masażu leczniczego gromadzono naukowe obserwacje dokumentujące wpływ masażu na organizm człowieka, przebieg chorób i związanych z nimi objawów. Są badania potwierdzające wpływ masażu na miejscowe zmiany w tkankach poddanych uciskowi. Stwierdzono także wpływ masażu na wartości ciśnienia tętniczego i częstotliwości rytmu serca. Wykazano, że masaż leczniczy wpływa na układ odpornościowy człowieka, a także ma działanie antystresowe.

 

Wzrost zainteresowania masażem w ostatnich latach związany jest z tendencją do coraz bardziej powszechnego wykorzystywania w medycynie naturalnych metod leczenia. Mogą one, umiejętnie zastosowane, w dość skuteczny sposób uzupełniać, a niekiedy nawet zastępować leczenie farmakologiczne, czy chirurgiczne.

SPECJALISTYCZNY GABINET MASAŻU

14 LAT DOŚWIADCZENIA

STREFA SPA/WELLNESS

IMAG4502.jpg

TERAPIA MIĘŚNIOWO POWIĘZIOWA jest celowym działaniem stosowanym podczas masażu klasycznego, w którym wykorzystuje się różne formy ucisku na wrażliwe miejsca, zwane punktami spustowymi, znajdujące się w tkance mięśniowej i powięziowej. Punkty spustowe charakteryzują wzmożone napięcie i bolesność pod wpływem ucisku, z promieniowaniem bólu do obszarów odległych od miejsca drażnienia. Celem terapii jest uwolnienie od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych może być stosowana także, jako odrębne działanie, gdy np. występuje przeciwwskazanie do wykonania masażu klasycznego.

 

MASAŻ RELAKSACYJNY SYNCHRONICZNY  łączy elementy masażu z ćwiczeniami biernymi poszczególnych stawów i części ciała, który ma na celu uzyskanie lub przywrócenie równowagi funkcjonalnej Twojego organizmu, który jest postrzegany jako spójny i dynamiczny system. Zadaniem masażu jest nie tylko przywrócenie harmonii w Twoim układzie kostno-mięśniowym, ale także doprowadzenie do współzależności procesów biologicznych, umysłowych i emocjonalnych Twojego organizmu.

Masaż synchroniczny jest jednym z elementów koncepcji związanej z całościowym – holistycznym patrzeniem na człowieka, z której wywodzi się szkoła terapeutyczna, obejmująca szereg technik i procedur stymulujących układ przyswspółczulny przywracających zdrowie Twojego organizmu.

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH ma działać głównie na tkanki znajdujące się pod skórą. Nazwa metody może sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta, w rzeczywistości jednak jest to delikatna metoda. Wszystkie ruchy wykonuje się z precyzją, a siłę nacisku dobiera się dla każdego pacjenta indywidualnie, zależnie od napięcia tkanek. Masaż wykonuje się powoli, dając tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Na ogół nie stosuje się środków poślizgowych lub tylko w niewielkiej ilości. Celem masażu tkanek głębokich jest rozluźnienie napięć i działanie przeciwbólowe. Podstawowymi technikami są: ruchy rozciągające, rozciągające z zablokowaniem, skracanie mięśnia, praca w bruzdach międzymięśniowych, uwalnianie mięśni i ruch w poprzek włókien mięśniowych. Charakterystyczny jest skośny nacisk na tkanki (pod kątem ok. 45°). Masaż wykonuje się w różnych kierunkach, używając palców (z wyjątkiem kciuka), kostek palców, pięści i przedramienia.

MASAŻ SEGMENTARNY składa się z wielu chwytów i technik, których ściśle określona kolejność wykonania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych. W odróżnieniu od masażu klasycznego znajduje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Określone okolice ciała (skóra, mięśnie, tkanka łączna, naczynia i kości) są połączone nerwowo, wewnątrzwydzielniczo i humoralnie z odpowiednimi narządami wewnętrznymi i mogą na siebie wzajemnie oddziaływać, tworząc tzw. krąg czynnościowy. Wiedza o tych zależnościach jest podstawą w masażu segmentarnym. Podstawową techniką tego masażu jest rozcieranie segmentarne, które ma charakter „świdrujący”. Jest ono wykorzystywane podczas wykonywania poszczególnych chwytów leczniczych. W masażu segmentarnym nie stosuje się środków poślizgowych. Wykonywany jest w kierunku od nerwów obwodowych do ośrodkowego układu nerwowego.

MASAŻ TAJSKI jest typem tzw. głębokiego masażu. Stanowi on sekwencję technik stanowiących połączenie akupresury ważniejszych punktów na ciele człowieka z elementami pasywnej jogi, rozciągania i refleksologii. W Tajlandii jest znany jako nuat phaen boran, co można przetłumaczyć jako starożytny klasyczny masaż.

 

bottom of page