FIZJOTERAPIA ORTOPEDYCZNA
Fizjoterapia ortopedyczna ma na celu przywrócenie funkcji narzÄ…du ruchu oraz aktywnoÅ›ci życiowych utraconych w efekcie wypadków i chorób, a także zmian wrodzonych i nabytych ukÅ‚adów: kostnego, stawowego oraz mięśniowego. Do Gabinetu trafiajÄ… Pacjenci z różnego rodzaju urazami ortopedycznymi, zarówno mechanicznymi mięśniowo-wiÄ™zadÅ‚owymi, jak i przeciążeniowymi. Bardzo czÄ™sto zmagam siÄ™ z urazami sportowymi, bo dziÅ› coraz wiÄ™cej osób amatorsko biega, jeździ na rowerze czy próbuje siÅ‚ w triathlonie. Każdy Pacjent Gabinetu Orto-Kosiba spotka siÄ™ z kompleksowÄ… opiekÄ…, zarówno w przypadku skierowania na zabieg operacyjny, jak i w leczeniu zachowawczym.
​
​
​
​
W rehabilitacji zawsze dążę do osiÄ…gniÄ™cia przez Pacjentów peÅ‚nej sprawnoÅ›ci ruchowej i powrotu do aktywnego trybu życia lub sportu. Ten cel osiÄ…gamy dziÄ™ki doskonaÅ‚ej znajomoÅ›ci technik manualnych dobranych odpowiednio do dysfunkcji narzÄ…du ruchu. Gabinet wyposażony jest w salÄ™ do ćwiczeÅ„ oporowych, optymalizujÄ…cych i przyspieszajÄ…cych powrót do peÅ‚ni sprawnoÅ›ci.
W przypadku zabiegu operacyjnego pomagam Pacjentom przygotować siÄ™ do niego, gdyż wzmocnienie osÅ‚abionych mięśni, przywrócenie zakresu ruchu i poprawa ogólnej sprawnoÅ›ci pozwalajÄ… Å‚atwiej przejść okres pozabiegowy.
JeÅ›li uraz nie wymaga leczenia operacyjnego, stosowana jest fizjoterapia zachowawcza. Dotyczy to zazwyczaj przeciążeÅ„ oraz urazów mięśniowo-wiÄ™zadÅ‚owych. Celem takiej fizjoterapii jest w pierwszej kolejnoÅ›ci zniesienie dolegliwoÅ›ci bólowych, a nastÄ™pnie przywrócenie sprawnoÅ›ci, wzmocnienie mięśni. W późniejszym etapie fizjoterapia skupiona jest na prewencji urazom w przyszÅ‚oÅ›ci poprzez specjalistyczne ćwiczenia funkcjonalne i propriocepcjÄ™.
Wskazaniami do fizjoterapii ortopedycznej mogÄ… być wszelkie urazy koÅ„czyn i krÄ™gosÅ‚upa, a także kontuzje sportowe. Najczęściej Pacjenci korzystajÄ… z fizjoterapii po rekonstrukcji wiÄ™zadeÅ‚ w kolanach, zÅ‚amaniach koÅ›ci, urazach stawów (barkowego, biodrowego, kolanowego, skokowego) czy wadach rozwojowych i przeciążeniach (szczególnie krÄ™gosÅ‚upa).
​
​